W naszym domu mówimy po polsku!

Opublikowano: 21/10/2012

“W naszym domu mówimy po polsku!” to akcja społeczna portalu www.DobraPolskaSzkola.com i polonijnych mediów.

Rodzice mówią do nich po polsku, one odpowiadają w języku angielskim. Doskonale rozumieją, co się do nich mówi, jednak nie chcą odpowiadać w tym samym języku. Najbliższe koleżanki Ani, uczennicy 5 klasy, to Polki, ale spotykając się, między sobą i tak rozmawiają po angielsku. Trudno się dziwić – język angielski jest im bliższy, niż polski, którym posługują się jedynie rodzice i ich znajomi.

Jednak większość polskich rodziców w USA nie wyobraża sobie, by ich dziecko nie mówiło w ich ojczystym języku. Wysyłają dzieci do polskich sobotnich szkół dokształcających, na wakacje do rodziny w Polsce, często sami w domu uczą swoje dzieci, czytając razem polskie książki czy wypożyczając polskie filmy.
Coraz mniej polskich rodzin emigruje do USA, dlatego problem zachowania jezyka polskiego i kultury polskiej, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia Polaków jest dzisiaj kilkukrotnie ważniejszy niż był jeszcze 10 lat temu.

Polonijny portal DobraPolskaSzkola.com ogłasza społeczną akcję „W naszym domu mówimy po polsku!”, której celem jest nagłośnienie potrzeby rozmawiania w rodzinach z dziećmi w języku polskim. Chcemy dzięki temu, by polscy rodzice przywiazywali do tego większa wagę, by zachęcali swoje dzieci do rozmów po polsku czy poprawiali w wymowie.

W ramach akcji w polonijnych mediach ukaże się wiele artykułów, wywiadów, wypowiedzi rodziców, nauczycieli i autorytetów wielu różnych obszarów, na ten temat. Na stronie www.DobraPolskaSzkola.com, Telewizji Detroit, YouTube umieszczone będą materiały filmowe z rozmów z polonijnymi rodzicami i nauczycielami.


Powiązane

Książki Jerzego Pawlaka

Książki Jerzego Pawlaka

W pisaniu nie chodzi o zdobywanie pieniędzy, sławy, uznania, [...]. Koniec końców piszemy, by wzbogacić życie naszych czytelników i swoje przy okazji. Chodzi o uszczęśliwianie. Po prostu o uszczęśliwianie. Stephen King Doktor Jerzy Pawlak – człowiek o wielkim sercu,...

Byliśmy na Gżegżółce – sprawozdanie uczestniczki

Byliśmy na Gżegżółce – sprawozdanie uczestniczki

W sobotę 10 marca 2018 roku grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się w daleką podróż do Ballymeny, na dyktando w ramach konkursu Gżegżółka. Nasza grupa z Polskiej Szkoły Uzupełniającej w Newry spotkała się pod B&Q o godzinie 6:30 rano. Każdy był bardzo...

21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to wspaniałe święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku ma na celu ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Czym jest język? Język jest zasobem wyrazów, zwrotów oraz form, które określane są przez reguły...

Archiwa

strona główna
Polska Szkoła